|
Production Capacity: |
500000 PCS/Week |
|
Payment Terms: |
L/C, T/T, D/P, INR, Paypal |
|
Certification: |
ISO 9001 : 2015 |
|
Color: |
CUSTOMISED |
|
Fire Rating: |
904A |
|
Size: |
CUSTOMISED |
|
Material: |
STEEL / ALUMINIUM |
|
Type: |
NAME PLATE |
MANUFACTURE OF INDUSTRIAL & COMMERCIAL LABELS.
ALUMINIUM STEEL ETCHED & ANODISED PRINTING NAME PLATE, METAL CABLE TAG, TRAFFOLYTE, POLYCARBONATE STICKERS, PLASTIC STICKERS, LASER CUTTING & MARKING TAGS, BARCODE QR CODE UV STICKERS, PLASTIC, POLYCARBONATE, DECALS LOGO, DOME LABEL, CABLE TAG, VINYL STICKERS, 2D & 3D HOLOGRAM ETC.
SCREW TYPE RIVET, HAMMER RIVET, STEEL BALL TYPE CABLE TIE CLIP.
+91-9960857766
+91-8408857766
+91-7719857766
+91-7887857766
Email - geetaents@gmail.com
₹ 1242 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Brand | Geeta Enterprises |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Printing Type | Laser Etched |
| Usage/Application | Sugar Factory |
| Material Of Name Plate | Ss304 |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Brush Finish |
| Mounting Type | Screw Mounted, Rivet Mounted, Stud Mounted, Adhesive Back |
| Application | Office Nameplate, Asset Tag, Home Nameplate, Electrical Panel, Industrial Machine |
| Language | Hindi, Regional, English Hindi, English |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 1 mm |
Welcome to Geeta Enterprises
WE MANUFACTURE INDUSTRIAL & COMMERCIAL NAME PLATE, STICKERS, DECALS, HOLOGRAM LABELS,QR CODE, BARCODE DATA MATRIX CODE LABELS,
I am humbly waiting patiently & looking forward to your favorably reply.
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Size | Customised |
| Material | Stainless Steel |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Design Type | Customized |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Color | CUSTOMISE |
| Grade | CUSTOMISE |
| Thickness | 0.50 |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 460 / Piece Get Latest Price
| Base Metal | Aluminum |
| Anodising Color | Black |
| Application | Industrial |
| Fuel Type | Diesel |
| Plate Thickness | 0.5 mm |
| Print Method | Anodic Printing |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Packaging Type | INDUSTRIAL |
| Pack Type | INDUSTRIAL |
| Color | Black |
| Usage/Application | Office |
| Brand | GEETA ENTERPRISES |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Features | INDUSTRIAL |
| Ideal For | INDUSTRIAL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
Contact Details:
Marketing/Sales: +91-99-60857766 (Sachin)
Admin/HR: +91-77-19857766 (Walter)
Sales/Design: +91-78-87857766 (Kanchan)
Purchase/Accounts : +91-84-08857766 (Vishal)
₹ 19 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Base Material | Aluminum |
| Printing Method | Screen Printing |
| Application Area | Rating Plate, Equipment Name, Machine Label, Valve Tag, Asset Tag, Control Panel |
| Application | Asset Tag, Control Panel, Valve Tag, Equipment Name, Machine Label, Rating Plate |
| Text Imprint Method | Screen Printing |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Mounting Type | Rivet Mount |
| Operating Temp | Up To 400 C |
| Color | Silver |
| Thickness | 0.50 to 1.00mm |
| Operating Temperature | Up To 200 C |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | GEETA ENTERPRISES |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Size | 80x20mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Packaging Type | Box |
| Is It Customized | Customized |
| Minimum Order Quantity | 5000 |
| Sample Policy | YES |
| Unit Of Measure | NOS |
| Material | ALUMINIUM STEEL |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminum |
| Color | Black |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 33 / Piece Get Latest Price
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Color | Silver |
| Thickness | 0.50 TO 1.20MM |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 43 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | Customised |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Aluminum |
| Shape | Rectangular |
| Thickness | 0.5 mm |
| Brand | Geeta Enterprises |
| Country of Origin | Made in India |
| HSN Code | 8310 |
| Process | Screen Printing |
| Plating | White Anodized |
| Samples Time | 5~7 working days after artwork approved. |
manufacture of industrial & commercial labels. Aluminium steel etched & anodised printing name platemetal cable tag, traffolyte, plastic, laser cutting & marking tags,
barcode qr code uv stickers, plastic, polycarbonate, decals logo tag, vinyl stickers, etc.
screw type rivet, hammer rivet, steel ball type cable tie clip.
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Brand | Geeta Enterprises |
| Material | Aluminum |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5000 Piece
Product Options
Thickness. 0.30mm | 0.46mm | 0.50mm | 0.72 | 0.80 | 0.90 | 1.00 | 1.20 | 1.50 | 2.00 | 3.00 |
ColorsAny Color Combination
ArtworkYour Engineering Drawing or Design | Use Our Expert Design Services | Use Our Online Designer
MaterialAnodized Aluminum
DataMultiple Barcode Symbologies | Serialization Available | Simple or Complex Data
AttachmentPermanent Pressure-Sensitive Adhesive or Holes or Both
₹ 16 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Thickness | 0.30 to 1.20mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Geeta Enterprises |
| Material | Aluminium |
| Packaging Type | Box |
| Surface Type | Lacquer finish |
| Warranty | 7 year |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Size/Dimension | Customized |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Business / Industry Type | Industrial |
| Usage/Application | Office |
| Color | Customized |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Brand | Geeta Enterprises |
| Material | Aluminum |
| Thickness | 3 mm |
| Packaging Type | Box |
| Pattern | Printed |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Thickness | 1 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Geeta Enterprises |
| Material Of Name Plate | Aluminum |
| Packaging Type | Box |
| Pattern | Engraved |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial use |
| Color | Customised |
| Size/Dimension | Customised |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Features | Customised |
| Ideal For | Customised |
| Grade | Aluminum steel |
| Style | Customised |
| Weight | Depends on material |
| I Deal In | New Only |
Geeta Shrikant Dhumale (Proprietor)
Geeta Enterprises
S. No. 14/6/2-3-4, Shantinagar Industrial Area, No. 02
Pune - 411039, Maharashtra, India