Manufacturer of a wide range of products which include silver aluminum name plates, for industrial, 0.4mm, aluminium anodised name plates, customised name plates, name plate for earthing aluminum nameplates, aluminium & stainless steel trolley name plate and aluminium labels name plates aluminum nameplates.
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Aluminium 1100 |
| Plate Thickness | 0.5 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Surface Finish | Anodized |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Screw Mounted, Adhesive Back |
| Application | Control Panel, Electrical Panel, Industrial Machine, Asset Tag, Door Nameplate |
| Fixing Hole | With Holes |
| Language | English |
| Country Of Origin | Made In India |
99 60 85 77 66
₹ 286 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Aluminium 1100 |
| Plate Thickness | 2 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Shape | Rectangle |
| Surface Finish | Matt Anodized |
| Mounting Type | Available |
Minimum order quantity: 100 Piece
Contact Details:
Marketing/Sales: +91-99-60857766 (Sachin)
Admin/HR: +91-77-19857766 (Walter)
Sales/Design: +91-78-87857766 (Kanchan)
Purchase/Accounts : +91-84-08857766 (Vishal)
₹ 5 / Piece Get Latest Price
| Base Metal | Aluminum |
| Anodising Color | Silver |
| Application | Machine Label, Industrial, Rating Plate, Control Panel |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Surface Finish | Brushed |
| Operating Temp | Up To 300 C |
| Corrosion Class | Outdoor Use |
| Usage/Application | Office |
| Color | Black |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
Manufacturing industrial and commercial nameplates, stickers, decals, hologram labels, QR codes, barcodes, and data matrix code labels.
We look forward to your valuable inquiry and the opportunity to serve you. Please feel free to reach out to us for any requirements.
I patiently await your favorable response.
Best regards,
Geeta Enterprises
Contact Details:
Marketing/Sales: +91-996085 77 66 (Sachin)
Admin/HR: +91-771985 77 66 (Walter)
Sales/Design: +91-788785 77 66 (Kanchan)
Purchase/Accounts : +91-840885 77 66 (Vishal)
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Aluminium 1100 |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Material | Earth Pit Name Plates |
| Surface Finish | Glossy |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Screw Mounted |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | ALUMINIUM |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Shape | Rectangle |
| Surface Finish | LAQUER COATING |
| Mounting Type | Screw Mounted |
| Application | Industrial Machine, Electrical Panel, Asset Tag |
| Fixing Hole | With Holes |
| Language | Regional |
| Country Of Origin | Made In India |
Minimum order quantity: 300 Piece
₹ 212 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Aluminium 1100 |
| Plate Thickness | 1.5 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Screw Mounted |
| Surface Finish | Glossy Anodized |
₹ 172 / Square Inch Get Latest Price
| Base Metal | Aluminum |
| Anodising Color | Silver |
| Application | Industrial |
| Plate Thickness | 1.5 mm |
| Print Method | Anodic Printing |
| Mounting Type | Rivet Mount |
Name Plates
Dear Sir/Madam,
We are excited about the opportunity to collaborate with you and would be delighted to explore how we can support your requirements.
Please feel free to contact us via WhatsApp or email and share your needs. Our team will be happy to assist you and discuss suitable solutions.
Contact Details:
Sonia: +91 99608 57766
Walter: +91 77198 57766
Preeti: +91 84088 57766
Email:
geetaents@gmail.com
info@geetaents.com
sachin@geetaents.com
Websites:
www.geetaents.com
www.nameplate-india.com
We look forward to the possibility of working together.
Warm regards,
Geeta Enterprises Team
₹ 5.25 / Piece Get Latest Price
| Base Metal | Aluminum |
| Material Grade | SS 304 |
| Anodising Color | Silver |
| Application | Apartment, Shop, CONTROL PANEL, Industrial, Office |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Mounting Type | Door Mounted |
| Print Method | Anodic Printing |
| Finish | Glossy |
| Print Type | Screen Printed |
| Language | Multi Language |
| Fixing Method | Screw |
| Usage Location | Outdoor |
Minimum order quantity: 5000 Piece
*Products*
Geeta Enterprise offers a wide range of industrial and commercial identification solutions:
- Metal Tags
- Cable Tags
- Metal QR Code Tags
- Barcode Tags
- Etched Name Plates
- Aluminum Name Plates
- Anodized Name Plates
- Steel Name Plates
- SS316 Name Plates
- Barcode and QR Code Labels
- UV Decals and Stickers (Logo)
- Vinyl Stickers
- Etched Labels
Visit our website for more information www.nameplateindia.com
www.geetaents.com
₹ 325 / Piece Get Latest Price
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Piece
Manufacturing industrial and commercial nameplates, stickers, decals, hologram labels, QR codes, barcodes, and data matrix code labels.
I patiently await your favorable response.
Best regards,
Geeta Enterprises
Contact Details:
Marketing/Sales: +91-996085 77 66 (Sachin)
Admin/HR: +91-771985 77 66 (Walter)
Sales/Design: +91-788785 77 66 (Kanchan)
Purchase/Accounts : +91-840885 77 66 (Vishal)
₹ 29 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 0.5 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Brush Finish |
| Mounting Type | Screw Mounted |
₹ 123 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Aluminium 1100 |
| Plate Thickness | 1.5 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Surface Finish | Anodized |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Screw Mounted |
Aluminum Anodised name plate near me pune
₹ 18 / Piece Get Latest Price
| Plate Thickness | 0.5 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Surface Finish | Anodized |
| Mounting Type | Adhesive Back |
Anodized Aluminium Danger Name Plates
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Packaging Type | Box |
| Pack Type | Box |
| Mounting Type | If require can provide |
Aluminum Name Plates
www.nameplate-india. com
sachin@geetaents. com
info@geetaents. com www.geetaents. com
geetaents@gmail. com
99 60 85 77 66
77 19 85 77 66
₹ 25 / Square Inch Get Latest Price
| Material Grade | Aluminium 1100 |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Printing Type | Screen Printed |
| Surface Finish | Anodized |
| Shape | Rectangle |
| Mounting Type | Screw Mounted |
Minimum order quantity: 500 Square Inch
*Products*
Geeta Enterprise offers a wide range of industrial and commercial identification solutions:
- Metal Tags
- Cable Tags
- Metal QR Code Tags
- Barcode Tags
- Etched Name Plates
- Aluminum Name Plates
- Anodized Name Plates
- Steel Name Plates
- SS316 Name Plates
- Barcode and QR Code Labels
- UV Decals and Stickers (Logo)
- Vinyl Stickers
- Etched Labels
Visit our website for more information www.nameplateindia.com
www.geetaents.com
Geeta Shrikant Dhumale (Proprietor)
Geeta Enterprises
S. No. 14/6/2-3-4, Shantinagar Industrial Area, No. 02
Pune - 411039, Maharashtra, India