₹ 8900 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 1 mm |
| Printing Type | ETCHING |
| Mounting Type | Screw Mount |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Brushed |
| Printing Process | Etched Filled |
| Thickness | 1 mm |
| Adhesive Type | 3M Adhesive |
| Application | Name Plate, Industrial Equipment, Machine Nameplate, Branding, Automotive, Safety Signage, Outdoor Signage, Control Panel, Asset Tagging, Electrical Panel |
| Temperature Resistance | Above 300°C |
| Water Resistance | Water Resistant, Weatherproof, UV Resistant, Waterproof |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 05 Piece
Products
Geeta Enterprise offers a wide range of industrial and commercial identification solutions:
- Metal Tags
- Cable Tags
- Metal QR Code Tags
- Barcode Tags
- Etched Name Plates
- Aluminum Name Plates
- Anodized Name Plates
- Steel Name Plates
- SS316 Name Plates
- Barcode and QR Code Labels
- UV Decals and Stickers (Logo)
- Vinyl Stickers
- Etched Labels
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Plate Thickness | 0.50MM |
| Application | Substation, Transformer, DG Set, Lightning Protection, CUSTOMISED |
| With Accessories | Plate Only |
₹ 125 / Piece Get Latest Price
| Label Material | Ss316 |
Custom QR Code Metal Tags available in various sizes, thicknesses, colors, and finishes with options for serial numbers, variable data, and logo printing as per requirement.
Geeta Shrikant Dhumale (Proprietor)
Geeta Enterprises
S. No. 14/6/2-3-4, Shantinagar Industrial Area, No. 02
Pune - 411039, Maharashtra, India